Mandria de a fi viu (11 replies)

Sa presupunem ca renunti la lume, ce ai de pierdut inafara de comfort? De fapt de ce e musai sa traiesti? De ce sa suporti? Pentru ce toate astea? Mandria ca ai dus-o pana la capat?

Eu nu inteleg de ce ne-am nascut, daca facem abstractie de ceea ce …

Sa presupunem ca renunti la lume, ce ai de pierdut inafara de comfort? De fapt de ce e musai sa traiesti? De ce sa suporti? Pentru ce toate astea? Mandria ca ai dus-o pana la capat?

Eu nu inteleg de ce ne-am nascut, daca facem abstractie de ceea ce a creat omul pentru el insusi. Exista un adevar? Am impresia ca ne invartim intr-un cerc. Daca nu am trai pentru placere sau fericire, cred ca multi s-ar sinucide. Credeti ca daca o ducem pana la capat ne-am indeplinit scopul? Am impresia ca sintem mai degraba fortati sa o traim, viata, din mandria de a o trai, sinuciderea e vazuta ca o lasitate, dar de ce? Nu e un act oare de curaj? De ce sa suferin pana la urma? De ce sa fim fericiti? Am un sentiment ca viata nu e decat o dezamagire. Universul isi vede de treaba lui, nu-i pasa, iar noi ne cocarjim..

Influentarea evenimentelor de catre oameni. (10 replies)

Omul care crede in tao trebuie sa sa urmeze Miscarea Cerulu, care are la baza ei yin si yang. Mai exact, el trebuie sa le "simta", adica intuiasca si sa le urmeze. Asta e calea sigura in viata.

O intrebare care imi vine in minte e urmatoa…

Omul care crede in tao trebuie sa sa urmeze Miscarea Cerulu, care are la baza ei yin si yang. Mai exact, el trebuie sa le "simta", adica intuiasca si sa le urmeze. Asta e calea sigura in viata.

O intrebare care imi vine in minte e urmatoarea: este omul tao sau omul obisnuit, care nu urmeaza calea, neputincios in fata evenimentelor? Adica el nu poate decat sa le urmeze, omul tao,? Nu are nicio influenta asupra lor? De exemplu, al doilea razboi mondial, o vreme cand lumea a host in haos, deci un timp yin.

Acuma, unii spun ca daca presedintele x sau premierul y ar fi facut asta sau cealalta nu s-ar fi petrecut aia sau cealalta... Sau mai exact daca Franta ar fi cheltuit mai mult pe armament ar fi invins si atunci Hitler nu mai reusea sa-i invinga si astfel poate nu mai continua cu razboiul..

In fine, cred ca se intelege care e, de fapt, intrebarea mea. Daca vremuri ca yin se iveste la orizont, bine, nu ghicim viitorul, dar putem din anumite detalii sa interpretam ce vremuri vor urma, cum a fost de exemplu cu razboiul, de exemplu, regimul lui hitler si nebunia lui dupa inarmarea tarii, plus Tratatul de la Versailles, care i-a pus vlar in dejavantaj pe germani. Astea ar fi detalii, deci se putea usor interpreta incotro si ce vremuri yin vor urma atunci.

Are omul vreo sansa sa schimbe sau macar sa "atenueze" asemenea evenimente? Cu diplomatie, sa zicem, ca sa evite razboiul, sau omul lui tao nu poate decat sa se salveze, daca mai poate...?

O Introducere in Meditatia Vipassana – Duminica 13 Iunie 2021

Duminica, 13 Iunie de la ora 10 (pana la ora 13), organizam primul seminar de Introducere in Meditatia Vipassana-Anapanasati din anii 2020-2021. Seminarul este recomandat in primul rand persoanelor fara experienta in practica meditatiei Vipassana-Anapa…

Duminica, 13 Iunie de la ora 10 (pana la ora 13), organizam primul seminar de Introducere in Meditatia Vipassana-Anapanasati din anii 2020-2021. Seminarul este recomandat in primul rand persoanelor fara experienta in practica meditatiei Vipassana-Anapanasati si care doresc sa se familiarizeze cu aspectele de baza ale practicii. De asemenea, sunt bineveniti si practicantii cu experienta… Continue reading O Introducere in Meditatia Vipassana – Duminica 13 Iunie 2021