Notice: Function wp_get_inline_script_tag was called incorrectly. Unable to set inline script data. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 7.0.0.) in /home/farasens/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

Am prins drag de hijab

Am prins drag de hijab Yvonne Ridley Obisnuiam sa privesc femeile acoperite ca pe niste creaturi tacute, asuprite. Acum le vad ca pe niste femei multi-calificate, multi-talentate, pline de viata, a caror model face ca feminismul de tip occidental sa paleasca in inconsistent. Politicienilor si jurnalistilor deopotriva, le place sa scrie despre asuprirea femeilor in […]

0Shares

Am prins drag de hijab

Yvonne Ridley

Obisnuiam sa privesc femeile acoperite ca pe niste creaturi tacute, asuprite. Acum le vad ca pe niste femei multi-calificate, multi-talentate, pline de viata, a caror model face ca feminismul de tip occidental sa paleasca in inconsistent.

Politicienilor si jurnalistilor deopotriva, le place sa scrie despre asuprirea femeilor in Islam… fara a se sinchisi macar sa vorbeasca cu acele femei acoperite.
Ei nu au nici cea mai mica idée despre cum femeile musulmane sunt protejate si respectate in cadrul Islamului, construit cu mai bine de 1400 de ani in urma.
Scriind despre probleme culturale cum ar fi casatoriile cu minori, circumcizia femeilor, executiile de onoare, si casatoriile fortate, cred in mod gresit ca sunt cunoscatori.

M-am saturat sa tot aud cum este adus exemplul Arabiei Saudite, in care femeile ar fi subjugate pentru simplul motiv ca li se interzice sa conduca.
Lucrurile de mai sus nu au nimic de-a face cu Islamul si totusi ei scriu si vorbesc despre ele cu un aer arogant de autoritate, blamand pe nedrept Islamul. Va rog sa nu confundam comportamentul bazat pe o anumita cultura cu Islamul.

Mi s-a cerut sa scriu despre cum Islamul ar permite barbatului sa-si bata sotia. Imi pare rau, dar nu este adevarat. Sunt sigura ca cei care critica Islamul vor cita la intamplare versete coranice sau hadisuri care sunt in general luate din context. Daca un barbat ridica un deget impotriva sotiei sale, nu ii este permis sa lase nici un semn pe trupul ei. Este un alt mod de a spune:”Nu-ti bate sotia, neghiobule!”

Sa aruncam o privire la cateva statistici interesante. Aproape ca pot sa aud cuvinte precum oala, ibric, vanataie. Potrivit Agentiei Nationale pentru violenta casnica, 4 milioane de femei din Statele Unite experimenteaza un asalt grav din partea partenerului intr-o perioda de un an de zile. In medie, mai mult de 3 femei sunt ucise de catre sotii sau iubitii lor in fiecare zi, ceea ce inseamna aproape 5500 de femei au fost sortite mortii dupa 11 septembrie, 2001.

Unii ar putea spune ca acesta este un rechizitoriu socant intr-o societate atat de civilizata, dar inainte ca sa par prea ingusta la minte, as spune ca violenta impotriva femeilor este o problema globala. Barbatii violenti nu vin dintr-o anumita religie sau categorie culturala. Realitatea este ca una din trei femei de pe glob a fost batuta, sau constransa la relatii sexuale sau abuzata in alt mod pe parcursul vietii sale. Violenta impotriva femeii transcende religiile sau bogatia, sau rangul social, sau rasa sau cultura.

Totusi, pana ce Islamul a intrat in scena, femeile erau tratate ca fiind fiinte inferioare. De fapt, noi femeile, inca mai avem o problema in occident, unde barbatii cred ca sunt superiori. Acest lucru se reflecta in felul in care suntem promovate si in structura salariala, luand in considerare intreg spectrul, de la femeile de serviciu la femeile de cariera. Femeile occidentale inca mai sunt tratate ca marfuri, unde sclavia sexuala e in crestere, deghizata sub forma eufemismelor marketingului, unde trupul femeii este comercializat in lumea reclamelor. Cum am mentionat mai devreme, aceasta este societatea unde violul, asaltul sexual, si violenta asupra femeii sunt comune, o societate unde egalitatea femeii cu barbatul este doar o iluzie, o societate in care puterea sau influenta femeilor este in general legata de marimea sanilor.

Obisnuiam sa privesc femeile acoperite ca pe niste creaturi tacute, asuprite. Acum le vad ca pe niste femei multi-calificate, multi-talentate, pline de viata, a caror model face ca feminismul occidental sa paleasca in inconsistent. Mi-am schimbat parerea dupa experienta absolut infricosatoare de a fi arestata de talibani dupa ce m-am furisat in Afganistan in 2001, acoperită cu burqa (vesmant traditional afgan).

In timpul captivitatii de 10 zile, am cazut la invoiala ca daca imi dau voie sa plec, voi citi Coranul si voi studia Islamul. In ciuda tuturor dificultatilor, a functionat si am fost eliberata. In schimb mi-am tinut cuvantul, iar ca jurnalist ce acopeream Orientul Mijlociu mi-am dat seama ca trebuie sa imi imbogatesc cunostintele despre o religie care era in mod evident un mod de viata.

Si nu, nu sunt victima sindromului Stockholm. Pentru a fi o victima trebuie sa simpatizezi cu cei care te-au rapit. In timpul detentiei i-am scuipat, i-am injurat, i-am blestemat si insultat pe cei care m-au tinut prizoniera, am refuzat mancarea si am facut greva foamei. Nu stiu cine s-a bucurat mai mult atunci cand am fost eliberata – ei sau eu!

Am crezut ca a citi Coranul va fi un exercitiu intelectual foarte simplu. Am fost socata sa descopar ca acesta afirma in mod clar ca femeile sunt egale in spiritualitate, educatie si merite. Darul femeii de a naste copii si de a-i creste este recunoscut foarte mult ca o calitate…
Mai mult decat atat, Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a spus ca cea mai importanta persoana in casa este Mama, Mama, Mama. De fapt, el a mai spus ca Raiul sta la picioarele mamei. Cate femei reusesc sa se afle in top 100 al puterii, pentru simplul motiv de a fi “o mama nemaipomenita”?

A alege sa ramai acasa si sa-ti cresti copiii capata o noua demnitate si respect in ochii mei, la fel de pretioasa ca alegerea acelor surori care au decis sa lucreze, sa aiba cariere si profesii.
Am inceput apoi sa ma uit la legile cu privire la mostenire, la taxe, la proprietate si la divort. Probabil ca de aici se inspira avocatii specializati in divort de la Hollywood.

Femeia, de exemplu, primeste ceea ce castiga si ce are ea in proprietate, in timp ce barbatul trebuie sa renunte la jumatate din valorile sale.
Nu este amuzant felul in care presa tabloidelor se entuziasmeaza cand vine vorba despre starurile pop sau actorii care incheie contracte prenuptiale? Femeile musulmane au avut contracte inca de la inceput. Ele pot alege daca vor sa lucreze sau nu si tot ce castiga este al lor, putand cheltui acesti bani, in timp ce sotul trebuie sa plateasca toate facturile casei, cat si intretinerea familiei.

Cam toate lucrurile pentru care luptau feministele anilor ’70 erau déjà disponibile femeilor musulmane de acum 1400 de ani.
Dupa cum am spus, Islamul aduce demnitate si respect pentru rolul de mama si de sotie. Daca vrei sa stai acasa, stai acasa. Este o mai mare onoare de a ingriji caminul si de a fi primul educator al copiilor tai.

Dar in acelasi mod, Coranul spune ca daca vrei sa lucrezi, atunci lucreaza. Fii o femeie de cariera, invata o profesie, sau poti sa devii politician. Fii ceea ce vrei tu sa fii si poti excela in tot ceea ce faci ca musulmana, pentru ca tot ceea ce faci este spre lauda lui Allah (swt).
Exista o concentrare excesiva, aproape iritanta sau o axare pe problema imbracamintei femeii musulmane, din partea barbatilor nemusulmani si musulmani deopotriva.
Da, este o obligatie pentru femeile musulmane de a se imbraca decent, dar, in plus mai exista multe alte probleme importante care privesc femeile musulmane de astazi.
Si fiecare mai este inca obsedat de hijab. Ei bine, acesta este parte din tinuta mea de afaceri. Asta va spune ca sunt musulmana si ca astept sa fiu tratata cu respect.

Va puteti imagina daca cineva i-ar spune unui director de pe Wall Street sau unui banker din Washington sa se imbrace in tricou si in blugi, cum ar raspunde acesta ca acel costum de afaceri il defineste in timpul orelor de lucru, indicand faptul ca vrea sa fie tratat in mod serios.
Si inca l-am avut in Marea Britanie pe fostul Secretar de Externe, Jack Straw, descriind niqab-ul, valul care acopera fata lasand la iveala doar ochii, ca pe o bariera nebinevenita. Cand vor invata barbatii sa-si tina gura inchisa atunci cand vine vorba de garderoba unei femei?

I-am avut si pe ministrii guvernului, Gordon Brown si John Reid, exprimandu-si remarcile defaimatoare cu privire la niqab – ambii vin din Scotia, unde barbatii poarta fuste!
Apoi am avut o serie de alti parlamentari care au intrat in aceasta dezbatere, descriind niqab-ul ca o bariera in calea comunicarii. Ce nonsens! Daca asa stau lucrurile, poate sa-mi explice cineva de ce telefoanele mobile sau fixe, emailul sau messangerul sau faxul se folosesc in viata de zi cu zi? Cine asculta radioul? Nimeni nu desfiinteaza tehnologia wireless pentru motivul ca fata prezentatorului nu poate fi vazuta.
Majoritatea surorilor pe cale le cunosc si care au ales sa poarte niqab sunt de fapt europene, sunt occidentale convertite care nu mai vor atentia nedorita a acelor barbati cu priviri pofticioase, care vor incerca sa le abordeze pe femei intr-un mod nepotrivit.

Daca nu va suparati, sunt unele surori din Londra pe care le cunosc, care spun ca ele poarta niqab la demonstratiile anti-razboi, datorita faptului ca nu pot suporta mirosul tigarilor cu marijuana.
Ma tem ca islamofobia a devenit ultimul refugiu al nemernicilor rasisti. Dar atacurile lase si sovine lansate in mare parte de catre barbati, sunt inacceptabile in ochii musulmanelor, cat si in ochii suratelor lor laice, a feministelor de stanga.
Am fost eu insami feminista de multi ani, iar acum, ca feminista musulmana, inca mai promovez drepturile femeilor. Singura diferenta este ca feministele musulmane sunt mai radicale decat suratele lor laice.
Noi toate uram acele spectacole de frumusete scarboase si ne-am oprit din ras cand aparitia Miss Afghanistan in bikini a fost salutata ca fiind un pas gigant spre eliberarea femeilor din Afganistan.

Am fost de multe ori în Afganistan si va pot spune ca nu exista femei de cariera care sa se iveasca din molozul din Kabul. Surorile mele afgane imi spun ca isi doresc ca Occidentul sa renunte la obsesia cu privire la bhurka (vesmantul afgan). “Nu incerca sa ma transformi intr-o femeie de cariera, ofera-i un loc de munca sotului meu, mai intai. Arata-mi cum pot sa-mi trimit copiii la scoala fara teama de a fi rapiti. Ofera-mi securitatea si painea cea de toate zilele”, mi-a spus o sora.

Tinerele feministe musulmane vad hijabul si nikabul, atat ca obligatii religioase, cat si ca simboluri politice. Unele dintre ele spun ca acesta este modul lor de a arata lumii ca se impotrivesc excesurilor stilului de viata occidental, precum bautura, relatiile sexuale intamplatoare, consumul de droguri.

In Islam, superioritatea este obtinuta prin evlavie, nu prin frumusete, bogatie, putere, pozitie sau sex.

Acum sa-mi spuneti ce este mai eliberator. A fi judecata conform lungimii fustei si a marimii sanilor imbunatatiti prin metode cosmetice, sau a fi judecata conform caracterului, a mintii si a inteligentei.
Revistele lucioase ne spun ca daca nu suntem inalte, slabe si frumoase, nu vom fi iubite si nu vom fi dorite. Presiunea creata asupra cititoarelor adolescente de a avea un iubit este aproape obscena.

Islamul imi spune ca am dreptul de a avea o educatie si este datoria mea sa caut invatatura, fie ca sunt casatorita sau nu.

Nicaieri in cadrul Islamului nu ni se spune ca trebuie sa spalam, sa facem curat sau sa gatim pentru barbati – nu numai barbatii musulmani, ci toti bărbații ar trebui sa-si revizuiasca comportamentul fata de femeile din casa lor.

Sa privim acest extras din discursul lui Pat Robertson din 1992, care arata viziunile sale cu privire la femeile puternice. Si apoi sa-mi spuneti cine este civilizat si cine nu.
Acesta a declarat:”Feminismul incurajeaza femeile sa-si paraseasca sotii, sa-si omoare copiii, sa practice vrajitoria, sa distruga capitalismul si sa devina lezbiene.”

Iata un barbat american care parcă traieste in era pre-islamica si care are nevoie sa se modernizeze si sa se civilizeze. Oamenii ca el poarta de fapt un val, si trebuie sa rupem acest val al habotniciei, pentru ca oamenii sa poata vedea Islamul asa cum este in realitate.”

___________________________________
www.femeiamusulmana.blogspot.com

Source Link

Views: 2

0Shares

Românul care predică Islamul in lume

Românul care predică Islamul in lume Gabriel Keresztes s-a nascut in Romania, intr-o familie crestina, iar acum a ajuns sa propovaduiasca Islamul si invataturile Coranului in lume. Drumul a fost lung si plin de revelatii. A plecat in Canada, alaturi de familia sa, cand era doar un copil. El a marturisit, intr-un interviu acordat Ziare.com, […]

0Shares

Românul care predică Islamul in lume

Gabriel Keresztes s-a nascut in Romania, intr-o familie crestina, iar acum a ajuns sa propovaduiasca Islamul si invataturile Coranului in lume. Drumul a fost lung si plin de revelatii.

A plecat in Canada, alaturi de familia sa, cand era doar un copil. El a marturisit, intr-un interviu acordat Ziare.com, ca in adolescenta avea o parere negativa despre Islam si musulmani, insa in doar cativa ani a aflat multe despre aceasta religie, s-a simtit atras de ea si s-a convertit. Si-a luat numele de Gabriel Al-Romaani, pentru a arata ca provine din Romania. Intre timp a studiat psihologia si stiintele islamice si a infiintat o fundatie care isi propune sa ii faca pe oameni sa intelega Coranul.

Gabriel Al-Romaani ne-a explicat de ce Islamul nu inseamna terorism si a vorbit despre ce ii motiveaza pe tinerii radicali, care se nasc si cresc in Europa, sa comita atacuri sangeroase, cum au fost cele de la Paris, soldate cu 130 de morti.

De ce ai ales sa pleci din Romania, sa studiezi Islamul si sa te convertesti la Islam?

In anul 1998 am plecat din Romania impreuna cu familia mea spre Canada. Nu Islamul a fost motivul plecarii mele, pot spune ca nici nu stiam prea multe despre aceasta religie. Eram doar un baiat de 13 ani, iar Islamul imi era cunoscut doar din cartile de Istorie pe care le-am studiat la scoala. Ceea ce stiam despre religia Islamica erau chestiuni negative, asadar, aveam o parere negativa despre Islam si musulmani. Acest lucru s-a schimbat atunci cand am ajuns in Canada, unde am cunoscut musulmani. Am descoperit ca societatea canadiana era foarte deschisa, niste oameni care isi foloseau ratiunea, iar acest lucru mi-a placut. Cinci ani mai tarziu m-am convertit la Islam, dupa un studiu indelungat asupra acestei religii.

A existat ceva ce te-a deranjat la religia crestin-ortodoxa?

Am fost crescut in religia crestina, mai exact am fost crestin-ortodox, iar in familia mea existau si catolici. Pot spune ca frecventam amandoua bisericile, nu faceam nicio diferenta intre ele. (…) Am renuntat la ambele, nu pentru ca m-a deranjat ceva anume, deoarece Islamul nu critica neaparat o religie, ci Islamul arata oamenilor ca aceste religii au fost schimbate si in acest fel au deviat de la calea cea dreapta, si anume de la supunerea si adorarea unui singur Dumnezeu (Unic). Islam inseamna sa te supui unui singur Dumnezeu. Islamul nu indeamna musulmanul sa urasca o religie, Islamul indeamna omul sa vada adevarul. Sa caute, sa cerceteze. Cand am inceput sa studiez Islamul, am realizat ceea ce era adevarat in religia crestina si, de asemenea, si ceea ce era fals.

Ce amintiri ai despre Romania si cum vezi acum tara natala, din punct de vedere religios, ideologic?

Eu sunt roman, m-am nascut in Romania si am copilarit acolo, iar cele mai frumoase amintiri ale unui om sunt cele din perioada copilariei, a inocentei si a lipsei de griji. Asadar, sunt roman si ma indentific ca si roman, iar Islamul chiar incurajeaza acest lucru. Sa iti cunosti radacinile. Exemplele cele mai cunoscute in Islam sunt printre invatatii acestei religii. De pilda, invatatul Al Bukhari a fost nascut in Bukhara, Korasan. Al Albani a fost nascut in Albania s.a.m.d. In acelasi fel si eu m-am numit Al-Romaani, pentru ca de acolo vin, din Romania, si nu imi este rusine cu acest lucru.

Trecand la urmatoarea intrebare, pot spune ca romanii sunt un popor religios din stramosi, iar acest lucru s-a vazut clar in timpul comunismului. In ciuda eforturilor lor de a opri poporul sa isi practice religia, nu au reusit sa distruga ceea ce exista in sufletele oamenilor. (…) Despre romanii din ziua de astazi pot spune ca sunt mai deschisi si mult mai flexibili. Am prieteni romani cu care vorbesc si care m-au vizitat si am observat ca oamenii au inceput sa vada lucrurile in ansamblul lor. Ei stiu acum sa sorteze informatiile adevarate de cele false. Au inceput sa iasa in lume, sa invete despre alte popoare, sa le respecte traditiile. Nu este vina lor ca au fost inchisi si le-a fost limitat accesul la informatie, asa a fost sistemul din acea vreme.

Cu ce te ocupi in momentul de fata si care ar fi cele mai importante realizari pe plan profesional, dar si personal?

Lucrez ca si profesor in Emirate, am si o afacere, Laudat fie Dumnezeu. Am absolvit
facultatea de Biologie-Psihologie si in curand, cu voia lui Dumnezeu, voi absolvi si facultatea de Stiinte Islamice. Cunosc mai multe limbi straine, am avut aceasta ocazie sa le invat. Limbi precum italiana, franceza, araba si, bineinteles, engleza. De asemenea, moderez saptamanal o emisiune de televiziune. Calatoresc mult si studiez.

Sunt casatorit, am niste copii minunati si sunt fericit. Sunt foarte bine organizat in viata mea, imi place sa calatoresc impreuna cu familia si iubesc sportul. In Romania am jucat fotbal la F.C.Olimpia Satu Mare si, fiind foarte atasat de acest sport, am continuat sa-l practic si in Canada, insa nu la nivel inalt, ci la scoala.

Te ocupi de un proiect care isi propune sa demonteze prejudecatile despre Coran. Care sunt, in opinia ta, cele mai mari trei minciuni sau conceptii gresite despre Coran?

Da, asa este, Icraa si Islam4Ro au ca proiect inlaturarea minciunilor si conceptiilor gresite despre Islam. Echipa noastra traduce carti si articole in limba romana din diferite limbi. Avem, de asemenea, si clipuri video pentru explicarea Islamului in limba romana. Obiectivul nostru este sa le aratam oamenilor adevaratul Islam si ce anume spune Coranul.

Dintre minciunile vehiculate despre Islam pot aminti:

1.Islamul este sursa terorismului.

O mai mare minciuna nici ca poate exista. Acum, haideti sa facem diferenta intre doua lucruri separate. Actiunea militara isi are locul in orice religie, chiar si in budism, ei fiind cosiderati cei mai pasnici. Insa ceea ce diferentiaza terorismul de aceasta este modul in care actiunea respectiva este facuta si de catre cine. Islamul a fost facut sa para „un monstru” in ochii oamenilor. Islamul nu ameninta cu razboiul, iar oamenilor nu le este teama de acest lucru, ci le este teama ca vor fi mai curati, ar disparea pornografia, ar disparea alcoolul si toate lucrurile care dauneaza la nivel de societate si individ. Oamenii stiu acest lucru, dar il resping, si asta cred eu ca este cea mai mare teama a lor, sa se schimbe in mai bine.

2. Islamul nu respecta femeia.

Islamul a venit sa inapoieze respectul cuvenit femeii. Sa ii redea demnitatea si libertatea. Islamul indeamna femeia, in primul rand, sa se respecte pe ea insasi, deoarece daca nu te respecti si nu te iubesti pe tine insuti, cum ar putea altii sa te respecte sau sa te iubeasca? Islamul pune baza pe acest lucru, ca femeia sa se respecte, sa se acopere, pentru a nu fi doar o atractie sexuala.

3.Islamul este o religie primitiva

Islamul nu este limitat de timp, Islamul are o istorie atat de bogata si de frumoasa, iar oamenii trebuie sa o descopere. Daca ar realiza romanii ca numerele pe care le folosesc ei la matematica sunt aduse de catre arabii musulmani vor vedea cu alti ochi situatia. Nu am fi ajuns la ceea ce numim astazi „stiinta moderna” fara musulmani. Ei au introdus algebra, trigonometria, chimia, iar marile progrese din medicina, inginerie si agricultura au fost facute tot de musulmani. Prima universitate din lume a fost construita de catre musulmani.

Unii occidentali, chiar din randul politicienilor, asociaza islamul cu terorismul. Explica-ne de ce acest lucru este gresit.

Asa cum am spus mai devreme, terorismul nu se gaseste in Islam decat in forma condamnarii/ respingerii. Islamul interzice musulmanilor sa produca stricaciuni pe Pamant. Allah spune in Coran „Si fa bine, asa dupa cum si Allah ti-a facut tie bine! Si nu umbla dupa stricaciune pe pamant, fiindca Allah nu-i iubeste pe cei care fac stricaciune” (Coran 28:77). Sangele indivizilor pasnici este sacrosancgt in religia islamica, astfel ca nelegiuirea infaptuita impotriva unui singur om, fara nicio justificare, este considerata ca fiind un abuz impotriva intregii umanitati. (…) Profetul (Pacea fie cu el) ne-a spus ca daca un musulman omoara un nemusulman aflat in teritoriile controlate de musulmani, atunci acela nici macar mirosul Paradisului nu il va simti.

Ca musulman, cum vezi actiunile si ideologia Statului Islamic? Daca ai sta de vorba cu un lider al organizatiei teroriste, ce i-ai spune?

Problema pe care o avem in ziua de astazi este o problema destul de complicata. (…) Aceasta fitna, aceasta situatie, trebuie rezolvata de catre musulmani. Se poate interveni de afara, insa problema se va rezolva numai in cazul in care o vom rezolva noi din interior. Un alt lucru, cine sunt eu sa imi expun opinia in fata unui lider musulman, eu nu sunt un invatat care sa fie in pozitia de a emite verdicte. Avem invatati cunoscuti pentru acest lucru. (…) Problema aceasta va fi rezolvata cand va incepe dialogul, cand vor sta la masa rotunda. Se va rezolva, de asemenea, cand musulmanii se vor intoarce la adevaratul Islam. In concluzie, musulmanii trebuie sa solutioneze aceasta problema.

Aproape toate atentatele care au avut loc in Europa in ultima perioda au fost comise de cetateni europeni, care au devenit islamisti radicali. Avand in vedere ca ai si studii de psihologie, cum crezi ca se ajunge la asta?

Aceasta este o intrebare foarte buna, deoarece ai asociat psihologia cu acest lucru. Nu ai venit sa acuzi Islamul. Ai spus un lucru foarte important si chiar te felicit pentru asta. Are legaturi foarte stranse cu psihologia si vreau sa spun, inainte de toate, ca noi, musulmanii, condamnam toate aceste acte teroriste. In Islam este foarte clar, este o regula scrisa, si anume ca nu este permis ca un musulman sa atace oameni care nu sunt combatanti, oameni inocenti, femei, batrani, copii. Este pur si simplu interzis (…).

Si acum, haideti sa analizam din punct de vedere psihologic acesti tineri care au comis aceste atentate. Trebuie sa tinem cont ca ei nu au fost oameni invatati in religia Islamica. (…) Trebuie sa ne intoarcem in istorie si acest lucru este foarte important. Deoarece pentru fiecare actiune exista o reactiune la fel de puternica sau mai puternica. Aceasta este o lege a universului si a fizicii. Cand, de exemplu, inghesui o pisica intr-un colt si o impungi cu un bat, ea cu siguranta va reactiona, te va zgaria.

Asadar, inca o data spun, din punct de vedere psihologic, nu religios, daca ne uitam la situatia musulmanilor in Franta, la situatia musulmanilor in tarile colonizate, Algeria, Tunisia, Maroc, daca ne uitam ce s-a intamplat in Afganistan, Pakistan, Palestina, trebuie sa intelegem ca Islamul a unit pe toti adeptii sai sub o singura credinta si numai atunci vom realiza ca toti acestia sufera unul pentru altul, indiferent in ce parte a lumii se alfa. Fiecare musulman simte durere in suflet pentru fratii si surorile lui din Palestina, pentru invazia Irakului si pierderea atator vieti in Siria s.a.m.d.

Intorcandu-ne la acesti indivizi si modul lor de gandire, cand ei vad ca tarile europene au intrat peste ai lor, omorandu-i, se intampla ceva in psihologia lor si cu siguranta vor reactiona cumva. (…) In consecinta, acesti oameni, in mintea lor, au o justificare spunand ca acelasi lucru a fost facut si familiilor lor sau tribului lor.

Ce ai fi facut in prezent, daca ai fi ramas in Romania?

Nu am cum sa raspund acestei intrebari, deoarece numai Dumnezeu ar sti acest lucru.
In schimb, as putea totusi raspunde la intrebarea ce as fi facut daca m-as fi intors acum in Romania. Cred ca m-as fi implicat mult in educarea musulmanilor romani, in prezentarea adevaratului Islam (…). Probabil as fi avut in proiect si infiintarea unor scoli, pentru ca de pe urma acestora foarte multi oameni ar fi avut de castigat, de la musulmani pana la nemusulmani. Musulmanii sunt indemnati sa fie exemple bune in societate si sa se implice in ajutorarea oamenilor. Cu ocazia aceasta, vreau sa va multumesc ca ati avut bunavointa si curajul de a arata adevaratul Islam acum, intr-o perioada in care ura este atat de raspandita printre oameni. Noi suntem indemnati sa ne iubim aproapele, sa ne pese de el si sa iubim dreptatea. Va multumesc.

sursa: ziare.com

Source Link

Views: 3

0Shares

Sinceritatea in credinta

Sinceritatea in credinta Adriana M.   Sunt musulmană de aproximativ opt ani și incerc, atât cât pot, sa respect cuvântul lui Dumnezeu, obligațiile mele fata de El si fata de creațiile sale toate. Ma străduiesc să îmi adun cuvintele pentru a rezulta ceea ce mi-am propus: putin din constatările mele despre noi, românii care am […]

0Shares

Sinceritatea in credinta

Adriana M.

Sunt musulmană de aproximativ opt ani și incerc, atât cât pot, sa respect cuvântul lui Dumnezeu, obligațiile mele fata de El si fata de creațiile sale toate. Ma străduiesc să îmi adun cuvintele pentru a rezulta ceea ce mi-am propus: putin din constatările mele despre noi, românii care am ales sa devenim musulmani.

In perioada in care am inceput eu sa citesc despre Islam, am intalnit cateva surori (femei musulmane) care, chiar și fără să își dea seama, mi-au modelat modul de gândire și înțelegere asupra acestei religii și le multumesc enorm pentru acest lucru. Cand privesc  in urma inteleg acum cat de mult a contat acest lucru, aceasta binecuvantare.

Am cunoscut prin intermediul soțului meu și câteva doamne care nu aveau o viață dinamică în comunitatea musulmană și care preferau să stea mai deoparte. Fiecare avea propria ei poveste de viata si motivele ei subiective pentru comportamentul sau. Nu intenționez să detaliez niciun aspect personal al cuiva. Însă, am observat ca atunci cand vedeam cazuri în care doamnele aveau o înțelegere stricta și habotnica a religiei, de fapt ele încercau să dea sens în circumstanțele lor unor asa-zise reguli care le-ar fi ajutat în cazul lor.

Atunci când era vorba despre persoane care pretindeau că au o înțelegere cat mai largă asupra Islamului, puteam regăsi de fapt in ele modelul omului aproape ratacit, care nu si-a gasit calea, în primul rând spre sufletului lui și mai apoi spre Dumnezeu… care nu vedeau niciun rost în actele de adorare și care aveau atât de multe nelamuriri cu privire la sine și la Dumnezeu, încât le țineau pe toate undeva în mintea lor pitite…tematori parca de „desfacerea” lor si de confruntarea personala cu ele.

Eu eram în căutarea unei relatii atât de sincere și de deschise cu divinitatea, încât ceea ce ma atrăgea era doar devotamentul în actele de adorare, rugaciunile rostite si implinite din suflet, constientizarea existentei lui Allah, a Creatorului meu, în tot ceea ce faceam. Am găsit ceea ce cautam, asa cum am spus mai sus, cu ajutorul acelor doamne de la moschee. Am inteles de la ele cat e de important echilibrul, cum dreptatea fata de semeni iti sorteste fericirea eterna în Paradis, cum sa iti iubești patria și originile este ceva firesc (și din punct de vedere islamic), cum violenta si agresivitatea sunt doar refugiile neputinciosilor și razbunatorilor, aceste lucruri fiind acuzate de Islam… Am simtit și eu plăcerea și huzurul oferite de momentele de rugăciune și pomeniri de la răsăritul soarelui, mi-am gasit sufletul cutremurat la citirea sau recitarea Coranului!

As vrea sa gasesc mai mult sinceritate in credinta si nu doar un Islam afișat pentru funcții sau pentru interese ale unor puteri. In ultima vreme observ ca noii musulmani sunt tentați să fie habotnici, sau sa fie dintre cei care aruncă cu noroi in altii pentru a părea ei curați. Trebuie să fii musulman dincolo de titulatura la care tii atât de mult, dincolo de relațiile conjugale și complicațiile unei acceptari/respingeri etc, dincolo de divorțul care te-a traumatizat sau de situația politico-militara în nu stiu ce colț de lume. Musulman este cel care IL gaseste pe Dumnezeu mai aproape decât pe oricine și orice, este cel care se inspiră din viata Profetului și care inspiră altora bunătate, corectitudine și blândețe.

new-muslims.info/ro 

Source Link

Views: 2

0Shares