Notice: Function wp_get_inline_script_tag was called incorrectly. Unable to set inline script data. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 7.0.0.) in /home/farasens/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

Cum dovedeşte Universul existenţa lui Dumnezeu ?

  Prin însăși fenomenele care îl caracterizează! 1. Primul fenomen – Apariţia Universului Primul fenomen care dovedeşte existenţa lui Dumnezeu  este chiar apariţia Universului, care are un Creator. Argumente Cu cât ştiinţa progresează mai mult, cu atât dovezile acestui fapt sunt mai exacte, mai profunde şi mai convingătoare. Spre exemplu: Legile termodinamicii, legile atomului, energia […]

0Shares

 


Prin însăși fenomenele care îl caracterizează!


1. Primul fenomen – Apariţia Universului

Primul fenomen care dovedeşte existenţa lui Dumnezeu  este chiar apariţia Universului, care are un Creator.

Argumente
Cu cât ştiinţa progresează mai mult, cu atât dovezile acestui fapt sunt mai exacte, mai profunde şi mai convingătoare.

Spre exemplu: Legile termodinamicii, legile atomului, energia solară, fiecare dintre acestea oferă dovezi clare în acest sens.

A. Legile termodinamicii

Lecomte du Nouy, conducătorul secţiei de fizică de la Institutul Pasteur şi al secţiei de filosofie de la Universitatea din Sorbona, afirmă în lucrarea sa intitulată Soarta omenirii:

„Unul dintre marile succese pe care le-a înregistrat ştiinţa modernă este corelarea legii Carnot-Clausius (numită şi cea de a doua lege a termodinamicii, considerată cheia înţelegerii materiei fără viaţă) cu teoria probabilităţilor.

Marele fizician Boltzmann a confirmat că:

„evoluţia materiei lipsite de viaţă corespunde unei evoluţii din ce în ce mai probabile a materiei, care se caracterizează prin sporirea simetriei şi a echilibrului forţei. Aşadar Universul înclină spre echilibru şi spre dispariţia tuturor asimetriilor existente în momentul de faţă, astfel încât, în final, toate mişcările se vor opri şi se va aşterne întunericul total.”

Eduard Loskill a subliniat că această lege a termodinamicii confirmă că Universul are un început:

planets-sun-stars„S-ar putea ca unii să considere că acest Univers s-a autocreat, în vreme ce alţii socotesc că această convingere în legătură cu caracterul etern al Universului nu este mai credibilă decât convingerea că există un Dumnezeu etern, însă cea de a doua lege a termodinamicii d e m o n strează că opinia respectivă este greşită. Ştiinţele d e m o n strează cu toată claritatea că acest Univers nu poate fi etern. Are loc o trecere continuă de la corpurile calde la corpurile reci, iar o evoluţie în sens invers nu poate avea loc în mod spontan. Aceasta înseamnă că Universul se îndreaptă către o situaţie în care temperatura tuturor corpurilor se egalizează şi în care sursele de energie se epuizează. Atunci nu vor mai avea loc procese chimice sau fizice şi nu va mai exista vreo formă de viaţă în acest Univers. De aceea noi concluzionăm că acest Univers nu poate fi etern; în caz contrar, energia lui ar fi fost consumată cu mult timp în urmă şi orice activitate ar fi încetat să existe.”

In felul acesta oamenii de ştiinţă au ajuns, poate fără să aibă intenţia acestei d e m o n straţii, la concluzia că Universul are un început şi au confirmat, astfel, existenţa lui Dumnezeu , fiindcă ceea ce are un început nu putea să înceapă de la sine, ci trebuie să fi avut un impuls iniţial sau un Creator.

Savantul biofizician Frank Allen a d e m o n strat şi el caracterul neetern al Universului prin aceeaşi lege, afirmând:

„Deseori se spune că acest Univers material nu ar avea nevoie de un Creator, dar dacă admitem că acest Univers există, atunci se pune întrebarea cum de există şi cum a apărut.
Există patru posibile răspunsuri la această întrebare:
a. fie că acest Univers este doar o închipuire şi o iluzie, dar acest lucru vine în contradicţie cu chestiunea pe care am admis-o în legătură cu existenţa lui;
b. fie că acest Univers a apărut automat din neant;
c. fie că este etern şi nu are un început;
d. fie că are un Creator.

a. Prima posibilitate nu ne ridică nicio problemă, în afară de cea a percepţiei şi a simţurilor, ceea ce înseamnă că felul în care noi percepem acest Univers şi schimbările care se produc în el nu reprezintă decât o închipuire sau o iluzie, fără niciun suport real. Opinia că acest Univers nu ar avea o existenţă efectivă, că el ar fi doar o imagine în minţile noastre şi că noi am trăi într-o lume iluzorie nu merită să fie discutată.

b. Cea de a doua opinie, după care lumea – inclusiv materia şi energia – a apărut singură, din neant, opinie care nu este mai puţin stupidă decât prima şi nici ea nu necesită să fie subiect de discuţie sau analiză.

c. Cea de a treia opinie, conform căreia acest Univers este etern şi nu are un început, se întâlneşte cu opinia potrivit căreia acest Univers are un Creator într-un singur punct, adică are un caracter etern. Aşadar, fie că atribuim calitatea eternităţii unei lumi moarte, fie că o atribuim unui Dumnezeu viu care creează.

d. Nu există nicio dificultate de raţionament în acceptarea celei de a patra dintre aceste posibilităţi, mai mult decât în acceptarea celei de a treia, deoarece legile termodinamicii dovedesc că elementele componente ale acestui Univers îşi pierd în mod treptat căldura, îndreptându-se în mod inevitabil către o zi în care corpurile se vor caracteriza printr-o temperatură extrem de scăzută, numită zero absolut; o zi în care energia va dispărea şi viaţa va deveni imposibilă, iar producerea acestei stări, în care energia va dispărea şi temperatura corpurilor va scădea până la zero absolut, este inductivă odată cu trecerea timpului. Soarele arzător, stelele strălucitoare şi pământul plin de forme de viaţă reprezintă dovada clară a faptului că originea Universului este legată de un timp care a început într-un anumit moment şi, în consecinţă, apariţia Universului nu reprezintă o întâmplare. Aceasta înseamnă că la originea Universului trebuie să se afle un Creator etern, care nu are un început, Atoateştiutor, înzestrat cu o putere fără limite, şi că acest Univers a fost creat de Mâinile Sale. Aşadar legea menţionată anterior confirmă faptul că Universul, de vreme ce are căldură, nu poate să fie etern, întrucât căldura nu mai poate exista după răcirea lui şi, dacă ar fi fost etern, ar fi fost rece.”

 

 

Sursa: rasarit.com

Source Link

Views: 5

0Shares

Predestinarea

F. Gulen   Suntem trimiși pe acest Pământ pentru a ne îmbunătăți abilitățile și deprinderile prin îndeplinirea responsabilităților pe care Dumnezeu ni le oferă. Nu toți oamenii sunt creați cu aceleași abilități, ci mai degrabă sunt precum mineralele brute ce așteaptă să fie rafinate și purificate. De exemplu, artiștii vor să își exprime talentele și […]

0Shares

F. Gulen

 

Suntem trimiși pe acest Pământ pentru a ne îmbunătăți abilitățile și deprinderile prin îndeplinirea responsabilităților pe destincare Dumnezeu ni le oferă. Nu toți oamenii sunt creați cu aceleași abilități, ci mai degrabă sunt precum mineralele brute ce așteaptă să fie rafinate și purificate.

De exemplu, artiștii vor să își exprime talentele și astfel se fac cunoscuți prin operele lor de artă. În același fel, măreția și splendoarea creației prezintă și reflectă atributele și numele Sale sacre. A creat Universul și a expus aspecte ascunse ale comorilor sale misterioase- ascunse, pentru a ne arăta nouă arta[1] Lui. Universul a fost creat pas cu pas, pentru ca noi să putem percepe numele, atributele și arta Divină. El ne oferă oportunități numeroase de a Îl cunoaște mai bine și de a Îl putea auzi. Acesta este Creatorul Absolut ce face totul din nimic și adaugă mii de beneficii a tot ceea ce El dorește.

Umanitatea este plasată în Creație pentru a fi testată, purificată și pregătită pentru pacea eternă din Paradis. Într-un hadis, Profetul Mohamed spune: Ființele umane sunt precum mineralele. Cel ce este bun în jahiliyya (Arabia preislamică), este bun și în Islam[2]. De exemplu, Umar s-a bucurat de demnitate, glorie și onoare înainte de Islam, dar a acumulat mult mai multe atunci când a devenit musulman[3]. Înainte de a se converti, se poate să fi fost mai dur, iute de mânie și arogant, o persoană ce credea că deține totul; însă apoi, a devenit cel mai modest și umil. De aceea, atunci când întâlnim persoane cu bune maniere, dinamice, energice, curajoase și spirituale, sperăm ca acestea să devină musulmani.

Islamul are de a face cu cel mai prețios mineral: umanitatea. Îmbunătățește și maturizează fiecare individ astfel încât toate impuritățile să fie eliminate. Companionii erau 100% puri. Musulmanii au început să degradeze în puritate treptat, într-un asemenea mod încât în aceste timpuri foarte puțini oameni dețin un gram de puritate. Ca rezultat, am întâlnit multe probleme de-a lungul timpului.

Dumnezeu știe rezultatul final al testului său, deoarece El nu este limitat de timp. Deci, El ne testează pe noi astfel încât noi să devenim conștienți de ceea ce suntem prin a ne testa pe noi împotriva noastră și împotriva altora. Această testare este un proces prin care ne este determinată valoarea, pentru a vedea dacă suntem aur sau tablă. Suntem testați prin prisma lucrurilor pentru care ne luptăm și prin ceea ce facem. Într-o zi vom intra în contact cu Dumnezeu și vom da socoteală despre noi: Dar mâinile lor vor vorbi cu Noi, și picioarele lor vor fi martori a tot ceea ce ei au făcut (36:65)[4].

 

 

[1] Prin Atributele și Numele Sale de Putere, Cunoaștere, Înțelepciune, Frumusețe și Milă.
[2] Bukhari, Iman, 10, Anbiya‘, 8-14; Muslim, Fada’il al-Sahaba, 168, Manaqib, 25; Ibn Hanbal, Musnad, 3:101.
[3] ‘Umar ibn al-Khattab, al doilea calif al statului islamic, a fost un om cu un statut foarte important în Mecca pre-islamică. El a fost un oponent de teamă al Profetului, dar după ce a trecut la islamism, acesta a devenit unul dintre cei mai respectați musulmani, atât în acele timpuri, cât și de-a lungul istoriei. Acesta a fost un bun adus comunității islamice.
[4] În acest context, “mâinile și picioarele” semnifică tot ceea ce ne permite să acționăm: corpul, facultățile mentale și oportunitățile. În alte versete, “ochii, urechile și pielea” se referă la același lucru.

 

 

Sursa: ro.fgulen.com

Source Link

Views: 4

0Shares

Cine L-a creat pe Dumnezeu?

  Fethullah Gulen     Oamenii fără viată spirituală interioară întreabă: Dacă Dumnezeu a creat totul, cine L-a creat pe Dumnezeu? Profetul a prezis că unii oameni vor întreba următorul lucru:”O zi va veni când unii oameni vor sta picior peste picior și vor întreba Dacă Dumnezeu a creat totul, cine L-a creat pe Dumnezeu?”[1] […]

0Shares

 

Fethullah Gulen

 

 

no God but AllahjpgOamenii fără viată spirituală interioară întreabă: Dacă Dumnezeu a creat totul, cine L-a creat pe Dumnezeu? Profetul a prezis că unii oameni vor întreba următorul lucru:”O zi va veni când unii oameni vor sta picior peste picior și vor întreba Dacă Dumnezeu a creat totul, cine L-a creat pe Dumnezeu?”[1]

Întrebarea este bazată pe relația dintre cauză și efect. Totul poate fi privit ca un efect și va fi atribuit unei cauze anterioare care, în schimb este atribuită unei cauze anterioare și așa mai departe. Însă, trebuie să ne amintim că cauza este doar o ipoteză pentru că nu are nici o existență obiectivă. Tot ceea ce există în mod obiectiv este o secvență particulară a circumstanțelor, care este repetată adesea (dar nu întotdeauna). Dacă această ipoteză este aplicată existenței, noi nu putem găsi un creator al primei cauze deoarece fiecare creator trebuie să fi avut un creator. Rezultatul este un lanț interminabil de creatori.[2]

Creatorul trebuie să fie de Sine Existent și Unic, fără egal și fără asemănare. Doar Creatorul crează într-adevăr și determină posibile cauze și efecte pentru Creatia Lui. Din acest motiv, vorbim despre Dumnezeu ca Susținător ce deține și dă viață Creației. Toate cauzele încep în El, iar toate efectele se termină în El. În realitate, lucrurile create sunt 0-uri care niciodată nu vor fi întrebuințate la nimic, decât dacă Dumnezeu le înzestrează cu adevărată valoare sau existență plasând un 1 pozitiv înaintea lui 0.

În sfera existenței, ceea ce noi numim cauze și efecte nu au nici o influență directă sau indirectă. Trebuie să folosim asemenea termene pentru a înțelege cum o anumită parte din creație este făcută inteligibilă pentru noi și disponibilă pentru a fi folosită. Dar chiar și acest lucru confirmă dependența noastră de Dumnezeu și răspunderea în fața Lui. Dumnezeu nu are nevoie de cauze și de efecte pentru a crea; în schimb, avem noi nevoie de ele pentru a înțelege ceea ce El a creat.

 

 

ro.fgulen.com

Source Link

Views: 5

0Shares