Notice: Function wp_get_inline_script_tag was called incorrectly. Unable to set inline script data. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 7.0.0.) in /home/farasens/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

De ce a creat Dumnezeu lumea?

De ce a creat Dumnezeu lumea?   Scopul pentru care a fost creată lumea şi lucrurile din ea este definit în revelaţia finală. Allah spune în capitolul Ibrahim şi în Al-ʻAn’am: „Allah este Cel care a creat cerurile şi pământul şi a pogorât din cer, apa, cu care scoate pentru voi din roade mijloc de […]

De ce a creat Dumnezeu lumea?

 

backgrounds wallpaper wallpapers fires space heaven De ce a creat Dumnezeu lumea?Scopul pentru care a fost creată lumea şi lucrurile din ea este definit în revelaţia finală. Allah spune în capitolul Ibrahim şi în Al-ʻAn’am:

„Allah este Cel care a creat cerurile şi pământul şi a pogorât din cer, apa, cu care scoate pentru voi din roade mijloc de vieţuire. El a supus pentru voi corăbiile care plutesc pe mare, la porunca Sa, şi a supus pentru voi râurile şi a supus pentru voi Soarele şi Luna, amândouă urmându-şi cursul fără oprire, şi a supus pentru voi noaptea şi ziua.” (Coran 14: 32-33);

„El face să se ivească zorile şi a statornicit noaptea pentru odihnă şi Soarele şi Luna pentru socotirea [timpului]. Aceasta este hotărârea şi rânduiala Celui Puternic [şi] Atoateştiutor [Al-‘Aziz, Al-‘Alim]. El este Cel care v-a făcut stelele, pentru ca să vă călăuziţi după ele în întunericurile uscatului şi ale mării. Noi am tâlcuit semnele pentru oamenii care ştiu.” (Coran 6: 96-97).

Lucrurile acestei lumi au fost create pentru a-i servi omului. Fie că sunt produse ale invenţiilor oamenilor sau sunt parte a naturii, toate au fost create de către Dumnezeu în beneficiul fiinţelor umane. Astfel de daruri implică însă responsabilitate. Oamenilor li se cere să recunoască darurile şi îndurarea lui Allah, să-I mulţumească şi să-L glorifice. Spre exemplu, El i-a învăţat pe credincioşi în capitolul Az-Zukhruf să se roage astfel când merg călare sau conduc un vehicul:

„Ca să vă aşezaţi pe spinările lor şi să pomeniţi îndurarea Domnului vostru, când şedeţi pe ele, zicând: «Slavă Celui care ni le-a supus nouă pe acestea pe care noi nu am fi putut să le stăpânim! Şi noi la Domnul nostru ne vom întoarce!»” (Coran 43: 13-14).

De asemenea, fiinţele umane poartă responsabilitatea de a guverna creaţia potrivit legilor lui Dumnezeu. Acesta este scopul pe care îl urmăreşte omul în relaţie cu restul creaţiei. Le este poruncit să utilizeze lucrurile acestei lumi potrivit legilor lui Dumnezeu. Abu Sa’id Al-Khudri l-a citat pe Profetul lui Allah: „Lumea este frumoasă şi verde, iar Allah (Fie El preamărit!) v-a făcut pe voi conducătorii ei pentru a vedea cum vă veţi comporta.”

Fiinţele umane nu sunt libere să facă ceea ce doresc cu ceea ce a creat Dumnezeu. În consecinţă, atitudinea negativă a societăţii seculare materialiste faţă de natură este contrară revelaţiei divine. Societăţile materialiste privesc natura drept un inamic care trebuie cucerit. Nu este îndeajuns ca omul să aprecieze frumuseţea muntelui Everest, ci an de an se pierd vieţi pentru cucerirea lui prin escaladare. Nu este suficient să ne mirăm când vedem animalele exotice ale lumii. În timpul unor safari din ultimul secol, multe dintre aceste animale au fost vânate până la dispariţie pentru a furniza trofee vânătorilor. Deşi vânătoarea (safari) nu a fost stopată, animale precum rinocerii continuă să fie ameninţate cu dispariţia din cauza importanţei coarnelor folosite ca ingredient pentru medicamentele şi afrodisiacele tradiţionale din Orientul Îndepărtat.

Source Link

Views: 9

Vindecarea febrei – 3

    Ibn Majah a relatat că Abu Hureira a spus că Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a zis: „Febra este o izbucnire a fierbinţelii Iadului, aşadar îndepărteaz-o cu apă rece!”. De asemenea, în Sunan ni se spune că Abu Hureira a spus: „Febra a fost menţionată în prezenţa Trimisului lui […]

 

 

18b90394b6d20c3a735d4da03e573811 Vindecarea febrei – 3Ibn Majah a relatat că Abu Hureira a spus că Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a zis: „Febra este o izbucnire a fierbinţelii Iadului, aşadar îndepărteaz-o cu apă rece!”.

De asemenea, în Sunan ni se spune că Abu Hureira a spus: „Febra a fost menţionată în prezenţa Trimisului lui Allah (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) şi un om a blestemat-o. Trimisul lui Allah a spus: «Nu o blestema, deoarece înlătură păcatele aşa cum focul îndepărtează impurităţile fierului!» (Vezi şi Sahih Muslim).

Febra este de obicei urmată de o dietă în care sunt eliminate alimentele nepotrivite şi care necesită consumarea hranei şi a medicamentelor benefice. Corpul persoanei bolnave va fi curăţat de toate impurităţile, elementele şi substanţele toxice, febra având un efect purificator precum cel al focului care îndepărtează impurităţile fierului. Beneficiile febrei sunt deja cunoscute în lumea autorităţilor medicale.

În ce priveşte purificarea inimii de toate bolile şi impurităţile, doar „doctorii” inimii au acces la acest tip de cunoaştere. Aceşti experţi vor descoperi că tot ceea ce Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a declarat referitor la acest subiect este purul adevăr. Totuşi, atunci când bolile inimii devin cronice, există puţine speranţe că inima va mai fi vindecată vreodată.

Aşadar febra ajută corpul şi inima. A blestema un astfel de proces benefic reprezintă o nedreptate şi un păcat. Abu Hureira a spus: „Nicio boală care m-ar putea afecta nu-mi este mai dragă ca febra, deoarece pătrunde în fiece organ al corpului meu, iar Allah îi dă fiecărui organ partea cuvenită de răsplată.”

A folosi apă rece pentru a potoli febra în timpul verii şi în zonele afectate de caniculă este benefic, deoarece apa cea mai protejată de razele soarelui (cea mai rece) este cea utilizată chiar înaintea venirii zorilor. Pe de altă parte, chiar înainte de venirea zorilor, corpul manifestă cea mai mare putere, dat fiind că a beneficiat de partea sa de somn şi relaxare. În plus, atunci aerul este cel mai puţin poluat. Puterea corpului va potenţa puterea medicamentelor – apa în acest caz – şi împreună vor ameliora febra ce nu apare ca rezultat al tumorilor maligne sau al substanţelor toxice. Allah va stinge apoi fierbinţeala febrei prin Voinţa Sa.

 

 

sursa: femeiamusulmana.blogspot.com

Source Link

Views: 4

Libertatea constiintei

    M-am hotarat sa scriu aceste randuri atunci cand am citit despre convertirea la Islam a unui politician occidental care in anii trecuti milita impotriva Islamului si a musulmanilor. M-am nascut in Bacau intr-o familie modesta, obisnuita. Am avut o copilarie frumoasa, cu bune si mai putin bune, dar una care nu seamana in […]

 

 

M-am hotarat sa scriu aceste randuri atunci cand am citit despre convertirea la Islam a unui politician occidental care in anii trecuti milita impotriva Islamului si a musulmanilor.

M-am nascut in Bacau intr-o familie modesta, obisnuita. Am avut o copilarie frumoasa, cu bune si mai putin bune, dar una care nu seamana in niciun caz cu ale copiilor de acum. Mi-am iubit si imi iubesc familia foarte mult, iar dragostea de tara a fost mereu pentru mine cea mai nobila dintre toate, doar ca pentru mine avea totusi niste sensuri extrem de limitate.

Pentru mine sa fii român însemna sa vezi lucrurile dupa cum le vedeam eu. Orice abatere de la perspectiva mea, era interpretata de mine drept un semn de coruptie, de tradare a neamului si a intereselor lui. Cand auzeam vreo discuție despre acest subiect, dar și tangential, ma aprindeam imediat și ma erijam intr-o pozitie de aparare a neamului după înțelegerile mele inguste. Empatizam cu mișcările propagandiste contra musulmanllor din Germania, din Franța și din orice țară din Occident.

În vara anului 2015 deja erau prea multe teme fierbinți în buletinul de știri. Toate televiziunile vorbeau despre „invazia” musulmanilor în Europa, difuzau imagini aproape amenințătoare, se crease o isterie legată de aceasta asa-zisa ofensiva.

Pentru mine, care oricum interpretam lucrurile intr-un mod mult prea deplasat, aceasta avalanșă de știri la care se adaugau si tot felul de dezbateri pe tema înființării unei mari moscheii, dădeau aparent conturul unei situații extrem de alarmante. Intelectuali de renume si formatori de opinie analizau aceste evenimente prin lupa unui conflict.

Într-o seară de iarnă in 2016, am prins un  reportaj difuzat la televiziunea publică în care se făceau din nou referiri ingrijoratoare la tema prezenței musulmanilor, am ascultat si pozitia oficială a comunității musulmane din tara. Apoi am început să caut mai multe despre ea si m-am oprit câteva saptamanii asupra temei identității naționale a lor. Am incercat sa inteleg cat mai bine  identitatea complexă a tătarilor și turcilor din Romania.

Din aproape în aproape am început să realizez mai bine ca etnia, rasa sau religia nu interferează (sau nu ar trebui) cu dragostea de țară și cu identitatea nationala. Am găsit atât de mulți „mândrii că sunt români”, deși erau de alte etnii, sau erau musulmani. Prin personalitățile lor, caracterele lor, credeti-ma ca ar fi făcut cinste oricărui neam. M-am simțit rușinat ca eu înainte ii consideram pe ei mai puțin romani, ca le contestam intr-un fel apartenenta la statul român sau la cultura romaneasca.

Am inceput să înțeleg că interesul nostru național este dincolo de religia fiecăruia, de etnia și de alte diferențe de acest fel. Am citit despre implicarea acestor minoritati in apararea intereselor statului roman si sa inteleg complexitatea lucrurilor.

O perioadă am fost reținut în ce privește orice credinta, dar începusem să fiu vizibil mai tolerant fata de alegerile altora. Am început să citesc renunțând la prejudecăți  (nu doar carti/site-uri despre Islam, ci sa ma documentez mai pe larg despre istoria religiilor) si am descoperit cat de tolerant este de fapt Islamul.

20180109 092421 Libertatea constiinteiDa, mi-am ales de curând Islamul ca religie. Am vorbit cu familia mea despre acest lucru si pot sa spun ca nu au primit vestea cu bucurie. As vrea doar sa mi se acorde dreptul de a avea credinta aleasă de mine. Cred ca m-am schimbat în bine foarte mult. Nu doar ca am ales sa fiu mai înțelegător în legătură cu drepturile și libertatea fiecăruia, însă chiar incerc sa fiu mult mai bun, mai generos și iubitor cu semenii mei. Cred ca fiecare ar trebui sa aiba libertatea conștiinței. Însă, pot intelege si reticența familiei mele, atunci când mă gândesc cum vedeam eu lucrurile. Sper ca Dumnezeu sa ma călăuzească spre bine mereu și mă rog sa imi accepte cainta și credinta. Sunt cel putin tot atât de roman precum eram si inainte. ?

Source Link

Views: 5