Notice: Function wp_get_inline_script_tag was called incorrectly. Unable to set inline script data. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 7.0.0.) in /home/farasens/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

HRANA, BĂUTURA ŞI ÎMBRĂCĂMINTEA OAMENILOR DIN IAD

Omar Suleyman Al-Ashqar     Hrana oamenilor din Iad este Ad-Dari’ şi Az-Zaqqum şi băutura este Al-Hamim, Al-Ghaslin şi Al-Ghassaaq. Allah spune: „Şi nu vor avea ca mâncare decât dari’, ce nici nu îngraşă şi nici nu astâmpără foamea“ (Coran 88: 6-7). Ad-Dari’ este o plantă spinoasă, cunoscută ca Aş-Şubruq, ce creşte în Hijaz. Ibn […]

Omar Suleyman Al-Ashqar

Hrana oamenilor din Iad este Ad-Dari’ şi Az-Zaqqum şi băutura este Al-Hamim, Al-Ghaslin şi Al-Ghassaaq. Allah spune:

„Şi nu vor avea ca mâncare decât dari’, ce nici nu îngraşă şi nici nu astâmpără foamea“ (Coran 88: 6-7).

Ad-Dari’ este o plantă spinoasă, cunoscută ca Aş-Şubruq, ce creşte în Hijaz. Ibn `Abbaas (Allah să fie mulţumit de el!) a spus: „Este o plantă pitică; când creşte mai înaltă, se numeşte dari’“. Qataadah a spus: „Este unul dintre cele mai rele feluri de mâncare“. Această hrană a oamenilor Iadului nu le va fi de niciun folos, căci nu se vor bucura de ea deloc; este una dintre formele de pedeapsă pe care le vor suferi. Allah Atotputernicul spune:

„Fără îndoială că pomul Zaqqum va fi hrana păcătosului. Ca smoala topită va fierbe în pântece, Ca apa clocotită“ (Coran 44: 43-46).

Copacul Zaqqum este descris în alt verset:

„Oare această ospeţie este mai bună sau pomul Zaqqum? Noi lam făcut ca o încercare pentru cei nelegiuiţi. Şi este un pom care iese din fundul Iadului şi rodurile sale sunt ca nişte capete de şeitani, iar ei sunt siliţi să mănânce din ele, umplându-şi pântecele. Apoi vor avea ei, peste aceasta, un amestec de apă clocotită, apoi întoarcerea lor va fi către Iad“ (Coran 37: 62-68).

În altă parte din Coran, Allah spune:

„Apoi, voi cei care sunteţi rătăciţi şi tăgăduiţi veţi mânca dintrun pom de Zaqqum Şi vă veţi umple burţile din el şi veţi bea, pe deasupra, apă clocotită; veţi bea aşa cum beau cămilele însetate. Acesta este ospăţul lor în Ziua Judecăţii“ (Coran 56: 51-56).

Ceea ce putem noi înţelege din aceste versete este că acesta este un copac dezgustător, ale cărui rădăcini ajung până la capătul Iadului şi ale cărui ramuri se întind peste tot. Fructele sale sunt atât de urâte, încât sunt asemuite cu capetele diavolilor pentru ca toată lumea să înţeleagă cât de urâte sunt acestea, deşi nu le-au văzut niciodată. Deşi acest copac este atât de rău şi dezgustător, oamenii Iadului vor deveni atât de flămânzi, încât nu vor avea de ales şi vor mânca din el până vor fi plini. Când îşi vor fi umplut burţile, această hrană va începe să se agite precum uleiul încins şi le va provoca multă suferinţă. În acest moment, se vor repezi să bea Al-Hamim care este apă extrem de fierbinte şi o vor bea precum cămilele ce beau şi beau şi setea nu le este astâmpărată din cauza unei boli. Apoi, aceasta le va sfâşia viscerele:

„…Aceia cărora li se va da să bea apă clocotită, ce le va mărunţi intestinele?“ (Coran 47: 15).

Aceasta este ospitalitatea cu care vor fi trataţi în acea Zi. Allah să ne apere prin Îndurarea şi Măreţia Sa! Când oamenii Iadului vor mânca această hrană rea, Ad-Dari’şi AzZaqqum, se vor îneca datorită murdăriei ei:

„Noi avem [pentru ei] fiare grele şi Iadul Şi mâncare înecăcioasă şi chin dureros“ (Coran 73: 12-13).

Hrana care îi face pe oameni să se înece este aceea care se lipeşte de gât. Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) ne-a descris cât de urât şi înfricoşător este Az-Zaqqum: „Dacă o picătură din AzZaqqum ar cădea aici, oamenii de pe pământ şi toate mijloacele lor de supravieţuire ar fi distruse. Şi, atunci, cum trebuie să fie pentru cei care trebuie să îl mănânce?“. Este relatat de Tirmidhi care ne spune că este un hadis sahih hasan.

Un alt tip de hrană care va fi mâncat de oamenii Iadului este AlGhaslin. Allah spune:

„[De aceea], el nu are în această Zi aici niciun prieten şi nici mâncare, afară de puroi, pe care nu-l mănâncă decât păcătoşii!“ (Coran 69: 35-37);

„Astfel va fi! Şi vor gusta ei apă clocotită şi puroi Şi alte [pedepse] asemenea acesteia!“ (Coran 38: 57-58).

Al-Ghaslin şi Al-Ghassaaq înseamnă acelaşi lucru, adică puroiul care iese din pielea oamenilor din Iad. Se sugerează că se referă la scurgerile care ies din părţile intime ale femeilor adulterine şi la pielea şi carnea descompusă a necredincioşilor. Qurtubi a spus: „Este sucul oamenilor din Iad“. Allah ne spune că Al-Ghaslin este una din multele pedepse dezgustătoare. Băutura oamenilor Iadului va fi Al-Hamim. Allah Atotputernicul spune:

„…Aceia cărora li se va da să bea apă clocotită, ce le va mărunţi intestinele?“ (Coran 47: 15);

„Iar atunci când vor cere ei ajutor, li se va veni lor în ajutor cu o apă ca fierul topit, ce le va frige feţele. Cumplită băutură şi cumplit sălaş!“ (Coran 18: 29);

„…şi va fi el adăpat cu apă de puroi pe care el o va sorbi cu înghiţituri mici şi abia o va putea înghiţi. Şi moartea vine la el din toate părţile, însă el nu va fi mort şi va avea el [parte de] osândă dureroasă“ (Coran 14: 16-17);

„Astfel va fi! Şi vor gusta ei apă clocotită şi puroi“ (Coran 38: 57).

Aceste versete menţionează patru tipuri de băuturi:

1) Al-Hamim: apă extrem de fierbinte, aşa cum Allah spune: „Şi între o apă clocotită“ (Coran 55: 44).

S-a explicat că aceasta este apă extrem de fierbinte. Şi Allah spune:

„Şi li se va da să bea dintr-un izvor clocotitor“ (Coran 88: 5).

2) Al-Ghassaaq: unul dintre tipurile de hrană şi băutură ale oamenilor din Iad. L-am discutat mai sus.

3) As-Sadid (puroi): ceea ce curge din carnea şi pielea necredincioşilor. Muslim relatează de la Jaabir (Allah să fie mulţumit de el!) că Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Oricine bea băuturi intoxicante va fi făcut să bea din noroiul khabaal“. Ei au întrebat: „O, Trimis al lui Allah, ce este noroiul Khabaal?“. El (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Sudoarea oamenilor Iadului“ sau „sucul oamenilor Iadului“.

4) Al-Muhl: conform unui hadis al lui Abu Sa’id al-Khudri (Allah să fie mulţumit de el!), relatat de Ahmad şi Tirmidhi, Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Este ca uleiul încins şi când este adus aproape de faţa unui om, pielea se desprinde de pe ea“. Ibn `Abbaas a spus: „Este ca un ulei foarte gros“.

Hrana lor este Focul

Unii păcătoşi vor fi hrăniţi cu cărbunii încinşi din Iad, drept justă pedeapsă:

„Cei care mănâncă bunurile orfanilor pe nedrept, aceia mănâncă în pântecele lor foc şi ei vor arde în Iad“ (Coran 4: 10);

„Cei care ascund ceea ce a pogorât Allah din Scriptură şi obţin prin această [ascundere] un preţ de nimic, aceia nu înghit în burţile lor decât focul. Şi Allah nu le va vorbi în Ziua Învierii şi nu-i va curăţi şi ei vor avea [parte de] chin dureros“ (Coran 2: 174).

Cât despre îmbrăcămintea oamenilor din Iad, Allah ne-a spus că veşmintele focului vor fi croite pentru ei, aşa cum scrie în Coran:

„Însă acelora care nu cred li se vor tăia veşminte din foc, iar peste capetele lor se va turna apă clocotitoare“ (Coran 22: 19).

De fiecare dată când Ibrahim at-Taymi recita acest verset, spunea: „Laudă lui Allah care a creat veşminte din foc!“.  Allah spune: „Şi în ziua aceea îi vei vedea pe păcătoşi legaţi unii de alţii cu lanţuri, iar straiele lor vor fi din catran şi focul le va acoperi chipurile“ (Coran 14: 49-50).

Catranul este cupru topit. În conformitate cu un hadis relatat de Muslim de la Abu Maalik al-Aş’ri, Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Femeia care jeleşte morţii, dacă nu se căieşte înainte să moară, va fi înviată în Ziua de Apoi, purtând o cămaşă de catran şi o crustă de râie“.

Ibn Maajah a relatat următoarele cuvinte: „Femeii care jeleşte morţii, care nu se căieşte înainte să moară, Allah îi va croi un veşmânt din catran şi o crustă de râie“.

Centrul Cultural Islamic IslamulAzi

Source Link

Views: 2

PĂZITORII IADULUI

Omar Suleyman Al-Ashqar   Cei ce stau deasupra Iadului sunt îngeri puternici şi severi care niciodată nu ies din cuvântul lui Allah Preaînaltul care i-a creat. Ei transmit tot ceea ce El le porunceşte, aşa cum Allah spune: O, voi cei care credeţi! Păziţi-vă pe voi înşivă şi familiile voastre de un Foc ale cărui […]

Omar Suleyman Al-Ashqar

Cei ce stau deasupra Iadului sunt îngeri puternici şi severi care niciodată nu ies din cuvântul lui Allah Preaînaltul care i-a creat. Ei transmit tot ceea ce El le porunceşte, aşa cum Allah spune:

O, voi cei care credeţi! Păziţi-vă pe voi înşivă şi familiile voastre de un Foc ale cărui vreascuri sunt oamenii şi pietrele şi peste care sunt îngeri neînduplecaţi şi aspri, care nu se răzvrătesc împotriva lui Allah în ceea ce le porunceşte şi care fac ceea ce li se porunceşte. (Coran 66: 6).

Ei sunt în număr de 19, aşa cum Allah spune:

Îl voi face să ardă în focul Iadului?! Şi de unde să ştii ce este focul Iadului? El nu lasă şi nu cruţă, Arzând şi înnegrind pielea şi peste el veghează nouăsprezece! (Coran 74: 26-30).

Acest număr i-a captivat pe necredincioşi (kuffaar), care au crezut că pot să treacă cu uşurinţă peste un număr atât de mic, dar nu şi-au dat seama că unul dintre aceşti îngeri are puterea să se confrunte singur cu întreaga omenire. Din acest motiv, Allah spune în următorul verset:

Şi nu am pus Noi ca păzitori peste Foc decât îngeri şi nu am stabilit numărul lor decât ca încercare pentru cei care nu cred… (Coran 74: 31).

Ibn Rajab afirmă: „Ceea ce se ştie şi este clar atât pentru generaţiile mai vechi, cât şi pentru cele mai noi (As-Salaf wal-Khalaf) este că încercarea a venit când numărul îngerilor a fost revelat şi necredincioşii au crezut că era posibil să îi ucidă. Credeau că o să poată să lupte cu ei şi să le facă faţă. Ei nu au ştiut că omenirea toată nu poate să facă faţă nici măcar unuia dintre ei“.

Aceşti îngeri sunt aceia pe care Allah i-a numit păzitorii Iadului:

Şi cei care se vor afla în Foc vor zice către păzitorii Gheenei: «Rugaţi-vă Domnului vostru ca să ne uşureze nouă chinul [măcar] pentru o zi!» (Coran 40: 49).

Centrul Cultural Islamic Islamul Azi

Source Link

Views: 3

Increderea în Allah

A intrat un rege intr-o moschee si a gasit acolo un om de stiinta musulman pe care il cheama Salim fiul lui Abdullah fiul lui Omar Ibn Khattab; regele Hisham fiul lui Abdul Malik. Se intampla pe vremea celei de-a doua case regale dupa profet. Regele i-a spus lui Salim: „Cere-mi orice vrei.” Si a […]

A intrat un rege intr-o moschee si a gasit acolo un om de stiinta musulman pe care il cheama Salim fiul lui Abdullah fiul lui Omar Ibn Khattab; regele Hisham fiul lui Abdul Malik. Se intampla pe vremea celei de-a doua case regale dupa profet. Regele i-a spus lui Salim:
„Cere-mi orice vrei.” Si a zis Salim: „Mi-e rusine sa cer ceva de la tine, decat de la ALLAH daca eu sunt in casa Lui.” Si imediat l-a asteptat regele afara din moschee si apoi l-a urmarit si i-a zis: „Acum poti sa-mi ceri, ai iesit de la moschee, cere-mi orice.”
A spus imediat Salim: „Tu vrei sa cer ceva din viata asta sau din viata de apoi?”
Si regele a raspuns: „Din viata asta, din viata cealalta nu-ti pot da nimic.” Si el i-a spus:
„Eu n-am cerut viata de la cel care o are pe toata, cum sa o cer de la tine care nu ai nimic?”
Aceasta este credinta in ALLAH, nu se apleaca in fata unui rege si nici nu se cere de la el nimic, el este la fel ca si oricare alt om, o creatura, nici nu da nici nu ia, nu ajuta si nici nu dauneaza, doar cu acordul lui ALLAH, cand un om imi face un favor, cine l-a lasat sa il faca? ALLAH!
Cand un om imi face rau, ALLAH ii da permisiunea sa o faca. De aceea cel mai bun lucru, a spus un poet musulman:
„Sa nu te apleci pentru un om ca sa iei de la el ceva, acest lucru este un fel de religie incompleta.”
Un om nu-ti poate da nimic, numai cu acordul lui ALLAH care te-a creat pe tine si pe el, din pamant.
Sa nu faci un om bogat, un stapan sa nu te imprietenesti cu el pentru banii lui si mai bine ramai cu religia ta, daca ai nevoie de ceva cere de la ALLAH.
Trebuie sa fii bogat in credinta lui ALLAH.
Aceasta poveste a lui Salim dovedeste puterea credintei lui si a credintei in ALLAH si el nu a cerut nimic de la rege si nu a stat langa el, aceasta este increderea in ALLAH.

At-Tawakkal – increderea

Cel care este responsabil de mine, in El ma incred in El.
In Quran scrie: La el ma incred.

Iyaka naabudu wa iyaka nastaiin… La Tine ne rugam si de la Tine cerem ajutor.
(Surat Al-Fatiha: 5)

El are totul pentru noi.
Problema astazi este increderea in ALLAH, toti avem grija de viitor, de saracie, de boala; aceasta pentru ca noi avem un iman slab, de aceea astazi suntem tulburati, instabili din punct de vedere psihic.
Daca ar fi fost credinta noastra o credinta puternica, atunci increderea in ALLAH ar fi deplină, omul ar stii ca nu vine ceva rau si nici ceva bun decat din porunca lui ALLAH.
Amr Ibn Qais a spus:
„Trei versete din Quran au fost suficiente ptr mine.”

Si daca ALLAH te atinge cu un rau, [sa stii ca] nu este cine sa-l indeparteze în afară de El! Iar daca El iti voieste un bine, nu este nimeni care sa poata respinge Harul Sau. (Yunus 10:107)
Ceea ce daruieste ALLAH oamenilor ca indurare, aceea nu o poate opri nimeni, iar ceea ce opreste El, aceea nu o mai poate trimite nimeni dupa El, caci El este Atotputernic [si] Intelept [Al-Aziz, Al-Hakim]!
(Fatir 35:2)
Si nu este vietuitoare pe pamant a carei hrana sa nu fie in grija lui ALLAH. El stie locul ei de salas si locul in care ea va muri. Totul este intr-o Carte deslusita.”
(Surat Hud 11:6)

Problema oamenilor este legata de inzestrare: hrana, traiul sau, pentru ca omul se teme de saracie si de moarte.
Frica de boala nu opreste boala, nici cea de saracie nu opreste saracia.
Ceea ce a fost scris se va intampla, de aceea trebuie sa ne supunem, sa ascultam cu voia noastra sau prin forta lui ALLAH; dar un om credincios, linistit, cu buna-vointa are incredere in ALLAH, El face planul, El ne tine, El inzestreaza, lasa toate gandurile si aceste probleme la ALLAH sa le rezolve El, ceea ce nu inseamna sa nu lucram pentru a ne rezolva problemele.
Increderea inseamna sa faci si apoi sa te increzi in ALLAH, vezi si hadisul cu camila:
„Leagat-ti camila si increde-te in ALLAH.”, dar oamenii gresesc, unii nu lega camila, se incred doar in ALLAH, altii leaga camila si se incred in cauze, sau fac totul fara sa se increada in ALLAH.
Islamul este un mod de viata in care trebuie sa tinem cont de cauze, sa fac tot ce trebuie si ce tine de mine, dar rezultatul este la ALLAH.
Profetii asa au facut, s-au increzut in ALLAH; cand Ibrahim a fost aruncat in foc si a venit Jibriil si l-a intrebat: „Ai nevoie de mine?”, el a raspuns: „De la tine nu vreau nimic, ci de la ALLAH”. Si focul era foarte mare, a ars o saptamana, daca trecea o pasare deasupra ardea, si au venit judecatorii care au decis sa fie pedepsit in foc, insa de la ALLAH a venit porunca ca focul sa fie racoare si liniste. De aceea focul nu a mai lasat flacarile sa arda, dupa ce s-a terminat focul, l-au gasit pe Ibrahiim stand linistit si cand l-au intrebat: „Cum ai stat tu asa fara sa te arda focul?” El a raspuns: „Au fost cele mai bune zile.”

Profetul Yunus a fost inghitit de o balena, dar ALLAH a poruncit balenei sa nu manance din carnea lui, sa nu-i dauneze cu nimic si a ramas acolo mult timp, in burta ei si ea l-a scos (aruncat) pe mal fara sa pateasca ceva.

Cand Moise a fugit din Sinai impreuna cu oamenii si in urma lor era Faraon, poporul lui s-a temut si Moise le-a spus sa aiba incredere in ALLAH: „Cu mine este ALLAH!” Si ALLAH a dat ordin marii sa se imparta in doua.

Cand profetul Muhammad a emigrat impreuna cu Abu Bakr, s-au adapostit intr-o pestera si ei erau urmariti de cei care vroiau sa-i omoare si erau urmaritorii chiar la gura pesterii, insa el i-a spus lui Abu Bakr: „La tahzann inn ALLAHA ma`anna”- „Nu te teme, ALLAH este cu noi!”.
Noi nu trebuie sa ne temem decat de ALLAH, sa nu ne temem nici de saracie, nici de boala, nici de lipsa inzestrarii, nici de viitor.
Cauza tuturor greutatilor este lipsa rabdarii si a lipsei de incredere in ALLAH, un drept-credincios este linistit prin credinta sa.
Cand Bilal era pe patul de moarte sotia lui i-a spus: „O, ce zi o sa avem…” si el i-a spus:
„Nu, sa nu zici asa, spune ce bine ca o sa ma intalnesc cu prietenii mei.”
Cineva l-a intreb pe Hasan: „De ce avem frica de moarte?” Si el a spus: „Pentru ca voi ati construit in aceasta viata si ati distrus-o pe cea de apoi.”

Definitia incredererii (tawakkal):
Increderea reprezinta increderea inimii in ALLAH, in faptul ca El iti trimite ceva bun si ca El opreste de la ceva rau; adica bunele si relele sunt pentru ziua de azi si pentru ziua de apoi; sa avem incredere ca nimeni nu lasa sa se intample binele sau raul decat ALLAH.

Yahya Ibn Muaz, a spus:
„Omul o sa aiba incredere in ALLAH, cand el va fi increzator si va accepta ca ALLAH sa fie responsabil in ceea ce-l priveste.”
Adica ALLAH ma protejeaza! Si cine are forta mai mare decat El?
Inzestrarea este de la ALLAH, doar El este Cel care da totul!
Moartea este in mana Lui, oare o sa stau îngrijorat că cineva ma poate omorî fără ca Allah să fi destinat aceasta pentru mine?

Sursa: rasarit.com

Source Link

Views: 8