Notice: Function wp_get_inline_script_tag was called incorrectly. Unable to set inline script data. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 7.0.0.) in /home/farasens/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

Este religia demodată? – partea a șasea

  Omenirea este de asemenea afectată de forme de prejudecăți rasiale dintre cele mai sălbatice și odioase chiar și în acest secol. America și Sudul Africii pot reprezenta un exemplu în acest sens. Cu siguranță, lumea din secolul douăzeci are încă o problemă în a învăța de la islam. Cu mult timp în urmă, islamul […]

0Shares

 

Omenirea este de asemenea afectată de forme de prejudecăți rasiale dintre cele mai sălbatice și odioase chiar și în acest secol. America și Sudul Africii pot reprezenta un exemplu în acest sens. Cu siguranță, lumea din secolul douăzeci are încă o problemă în a învăța de la islam. Cu mult timp în urmă, islamul a eliberat omenirea de prejudecățile rasiale. Nu conținea prezentarea unei viziuni frumoase de egalitate dar și în practică a obținut un stadiu fără precedent de egalitate între toți oamenii, negri, albi sau roșii declarând că niciunul dintre ei nu a avut parte de întâietate asupra altora decât în privința pioșeniei. Nu numai că a eliberat negrii de sclavie dar de asemenea a recunoscut în întregime drepturile lor de a aspira chiar și spre cea mai înaltă poziție de autoritate în statul islamic.

De asemenea, ei puteau deveni conducători ai statului islamic la fel ca oamenii liberi. Profetul lui Allah (pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a spus: „Ascultați și supuneți-vă chiar dacă un sclav negru este numit deasupra voastră ca superiorul vostru atâta timp cât el va aplica pentru voi Legea lui Dumnezeu.”

Cum poate lumea din ziua de azi să ignore ca mesajul islamului lovit precum este de răul imperialismului și tiraniei cu toate atributele lor barbare, deoarece numai islamul poate ajuta omenirea să se elibereze de lanțuri. Este opus imperialismului și tuturor formelor
de exploatare.

Tratamenul islamului față de oamenii din țările pe care le cucerea pentru a răspândi cuvântul lui Dumnezeu, a fost atât de generos, blând și sublim încât văzul slab al Europei „civilizate” cu greu pătrunde aceste culmi. Putem cita decizia binecunoscută a califului Omar bint Al Khattab când a cerut să fie biciuit fiul lui Amr ibnil-Aas generalul victorios și guvernatorul onorat al Egiptului căci a bătut un egiptean coptic fără nicio justificare legală și însăși renumitul său tată a scăpat din întâmplare de biciul califului. Acest lucru demonstrează cât de importantă este libertatea civilă și cât de mult se puteau bucura de ea cetățenii statului islamic. Apoi este răul capitalismului care a înrobit toate viețile.

Dispariția sa și nevoia de a elibera rasa umană de relele sale consecințe cheamă încă o dată islamul. Islamul interzice camăta și acumularea de capital sunt baza economiei capitaliste. Acest lucru, cu alte cuvinte, înseamnă că islamul poate efectiv să distrugă răul capitalismului precum a făcut în urmă cu paisprezece secole.

Similar, lumea dominată de comunismul materialis și pagân nu rezistă în fața nevoii de islam căci el dobândește și menține dreptatea socială în cea mai bună ordine fără a limita nevoile sufletului uman, nici nu îngrădește lumea omului spre o lume mai apropiată de simțuri.Les arts de l'Islam (musée des arts décoratifs, Paris)

Mai mult, nici nu forțează sau tânjește impunerea propriei credințe asupra omenirea acționând cu forță precum dictatura proletară, deoarece:

Nu este silire la credință! Răzvedită este deosebirea dintre calea cea dreaptă și rătăcire. (Al-Baqarah 2:256)

În final, lumea încă marcată de umbrele războiului nu are altă alegere decât să se întoarcă spre islam – singura cale pentru stabilirea și menținerea păcii pe acest pământ. Era Islamului într-un fel abia a început și nu s-a încheiat; nu este o forță trecută, ci una vie, dinamică. Viitorul ei este luminos precum istoria sa măreață când a iluminat fața pământului în momentul când Europa încă bâjbâia pe calea întunecată a evului mediu. Sfântul Coran spune:

Cu aceia dintre cei pe care îi stăpânesc mâinile voastre drepte care caută un contract [de eliberare din sclavie] încheiați voi acest contract, dacă voi știți că ei sunt buni, și dăruiți-le lor din bunurile lui Allah pe care El vi le-a dat vouă! (An-Nur 24:33)

 

 

 

sursa: Grupul de discuții Islam România / Resurse Islamice

Source Link

Views: 3

0Shares

Teoria Big Crunch

Meryem Ece   Teoria asupra careia  m-am axat in acest eseu este Big Crunch, care repezinta un fel de proces invers Big Bangului. Conform acesteia, ajuns la o anumita densitate, Universul va incepe sa se contracte treptat, pana cand intreaga materie (stele, planate, asteroizi de piatra, comete de gheață, totul) va fi redus la ceva […]

0Shares

Meryem Ece

 

Teoria asupra careia  m-am axat in acest eseu este Big Crunch, care repezinta un fel de proces invers Big Bangului. Conform acesteia, ajuns la o anumita densitate, Universul va incepe sa se contracte treptat, pana cand intreaga materie (stele, planate, asteroizi de piatra, comete de gheață, totul) va fi redus la ceva infinit de mic, asa cum fusese inainte de momentul Marii Explozii.

astroa12Din punct de vedere stiintific, astrofizica a facut posibila explicarea unor teorii de sfarsit al universului. In 1916, Albert Einstein a elaborat teoria generala a relativitatii, teorie care face posibila explicarea unor fenomene fizice la scara cosmica. Astfel, au luat nastere mai multe ipoteze si scenarii elaborate de diversi astronomi si savanti. Observatiile lor duceau spre concluzia ca Universul a luat nastere la un anumit moment dat , ca se afla in expansiune si ca va avea un sfarsit iminent.

Comunitatea stiintifica a acceptat de atunci ideea universului aflat in expansiune, că un univers static este o imposibilitate teoretica, asadar că starea lui actuala nu este stationara, ci evolueaza, conform parerilor a numerosi savanti, catre un final. Teoriile lor au fost determinate de mai multi factori, precum cercetarile axate pe tema formei universului, materia neagra, ecuatia de stare (explicatia matematica a modului in care materia neagra raspunde la expansiunea universului), densitatea Universului, singularitatea spatiu-timp.

Conform acestei teorii, intreaga materie va colapsa in gauri negre, care mai apoi vor fuziona rezultand o gaura neagra unificata sau singularitatea Big Crunch. Pentru ca oamenii de stiinta sa poata prezice eventualitatea teoriei Big Crunch, ei ar trebui sa determine anumite proprietati ale Universului. Dintre acestea una foarte importanta este densitatea sa, mai apoi forta gravitationala a atractiei dintre toate galaxiile si impulsul initial de la momentul Big Bangului.

Totusi, pentru a-si putea explica acest fenomen, oamenii de stiinta si-au asumat prezenta unei entitati necunoscute pe care au numit-o “dark energy”. Se crede ca aceasta entitate  este cea care conduce la departarea galaxiilor. In prezent, masuratorile facute de observatorul Chandra  X-ray al NASA indica o putere constanta in Univers a acestei “dark energy”. Incapacitatea oamenilor de știință de a își explica acea energie, dar necesitatea prezenței ei pentru existența acestui Univers ne aduce aminte de faptul că Susținătorul, Creatorul acestui Univers este Unicul Dumnezeu, prin a Cărui Putere acest Univers va lua sfârșit într-un moment doar de EL cunoscut. Oamenii ar trebui să cerceteze Universul, să îl studieze și să înțeleagă din înțelepciunea creării lui… să contempleze la scopul existenței lor, la misiunea lor în tot acest sistem, la nimicnicia lor în raport cu Puterea măreață Supremă, deținută de Allah.

Asa cum eu mi-am explicat pana acum aparitia si existenta Universului, cred ca Teoria Big Crunch este cea mai plauzibila, fiind intarita si de teoriile si observatiile a numerosi oameni de stiinta si astronomi. Apreciez spusele fizicianului contemporan Heintz Pagl: „Eu cred ca Universul este un mesaj scris intr-un cod secret, un cod cosmic, iar misiunea omului de stiinta este sa-i descifreze simbolurile.”

 

 

Source Link

Views: 2

0Shares

Filosofia materialistă

Adnan Oktar   Filosofia materialistă susţine că materia a existat dintotdeauna şi că nu există altceva în afara materiei. Teoria evoluţiei este aşa-numitul „fundament ştiinţific“ pentru această filozofie materialistă, iar această teorie este apărată cu o îndârjire oarbă pentru a putea susţine această filozofie. Atunci când ştiinţa invalidează afirmaţiile evoluţionismului – şi acesta este punctul […]

0Shares

Adnan Oktar

 

Filosofia materialistă susţine că materia a existat dintotdeauna şi că nu există altceva în afara materiei. Teoria evoluţiei este aşa-numitul „fundament ştiinţific“ pentru această filozofie materialistă, iar această teorie este apărată cu o îndârjire oarbă pentru a putea susţine această filozofie. Atunci când ştiinţa invalidează afirmaţiile evoluţionismului – şi acesta este punctul la care s-a ajuns spre sfârşitul secolului al XX-lea – atunci se caută modalităţi prin care datele obţinute să fie denaturate şi astfel să poată susţine evoluţionismul care, la rândul său, va menţine materialismul în viaţă.

Vă vom oferi în continuare câteva rânduri scrise de un eminent biolog evoluţionist din Turcia, drept un bun exemplu care să ne permită să vedem modul în care au fost afectate judecata şi puterea sa de a discerne datorită acestei devoţiuni oarbe. Acest om de ştiinţă prezenta probabilitatea formării accidentale a citocromului C, una dintre enzimele care au un rol esenţial pentru viaţă, după cum urmează:

„Probabilitatea formării secvenţei citocromului C este foarte aproape de zero. Aceasta înseamnă că, dacă viaţa necesită o anumită secvenţă, atunci este posibil ca această probabilitate să se realizeze o singură dată, în întreg universul. Altfel, ar trebui să admitem că au existat anumite puteri metafizice dincolo de limitele impuse de noi, care au acţionat pentru formarea acelei secvenţe. Iar acceptarea acestor forţe nu este propriu scopurilor ştiinţei. Prin urmare, trebuie să ne aplecăm asupra primei ipoteze.“

Acest om de ştiinţă găseşte că este „mult mai ştiinţific“ să accepte o posibilitate care este foarte aproape de zero, decât să accepte creaţionismul.

Totuşi, conform cu regulile ştiinţifice, dacă există două explicaţii alternative pentru un anumit fenomen, şi dacă una dintre ele este „foarte aproape de zero“ ca probabilitate de realizare, atunci explicaţia corectă va fi cealaltă. Şi totuşi, viziunea dogmatică şi materialistă interzice acceptarea unui Creator care este superior. Această interdicţie este cea care îi face pe oamenii de ştiinţă – cât şi pe mulţi alţii care cred în aceeaşi dogmă materialistă – să accepte afirmaţii care nu au nicio logică.

Oamenii care cred şi au încredere în asemenea oameni de ştiinţă devin şi ei, la rândul lor fermecaţi şi orbiţi de aceeaşi vrajă materialistă, şi adoptă apoi aceeaşi indiferenţă atunci când le citesc cărţile şi articolele.

Acest punct de vedere dogmatic şi materialist este motivul pentru care mulţi oameni distinşi din comunitatea ştiinţifică sunt atei. Iar cei care scapă de sclavia acestei vrăji şi încep să gândească liber, cu o minte deschisă, nu ezită să accepte existenţa unui Creator. Biochimistul american dr. Michael J. Behe, unul dintre numele de seamă care susţin mişcarea de apărare a faptului creaţiei, ce a început în ultima vreme să devină din ce în ce mai acceptat, îi descrie în modul următor pe oamenii de ştiinţă care rezistă credinţei în crearea organismelor vii:

„În ultimii douăzeci de ani, biochimia modernă a dezvăluit secretele celulei. Pentru aceasta, a fost necesar ca zeci de mii de oameni să îşi dedice cea mai mare parte a vieţii lor dificilei şi meticuloasei munci de laborator… Rezultatul acestor eforturi cumulative de investigare a vieţii la nivel molecular este un strigăt puternic, clar şi răsunător că aceasta are la bază un proiect, un plan bine determinat! Rezultatul este atât de lipsit de ambiguităţi şi de semnificativ încât ar trebui să fie considerat drept una dintre cele mai mari realizări din istoria ştiinţei… Cu toate acestea, o tăcere stranie, stânjenitoare înconjoară adevărata complexitate a celulei. De ce oare comunitatea ştiinţifică nu îmbrăţişează cu aviditate această uluitoare descoperire care-i aparţine în totalitate?“

Aceasta este situaţia penibilă în care se află aceşti oameni de ştiinţă ateişti, adepţi ai evoluţionismului, pe care îi vedeţi în reviste, la televizor şi ale căror cărţi probabil că le citiţi! Toate cercetările ştiinţifice realizate de către aceşti oameni le demonstrează existenţa lui Dumnezeu. Cu toate acestea, ei au devenit atât de insensibili şi de orbiţi de educaţia dogmatică şi materialistă pe care au preluat-o, încât continuă să persiste în refuzul lor de a accepta realitatea.

dawkins_3

Oamenii care desconsideră în mod constant semnele şi dovezile clare ale existenţei Creatorului ajung în timp să devină complet insensibili. Prinşi în capcana unei stări ignorante de încredere în propriile forţe, generată de propria lor insensibilitate, ei pot chiar să sfârşească prin a susţine o absurditate ca şi când ar fi o virtute. Un bun exemplu în această direcţie este ateistul evoluţionist Richard Dawkins care le recomandă creştinilor să nu creadă că au fost martorii unui miracol nici dacă ar fi să vadă o statuie care le face semn cu mâna. După cum spune Dawkins: „Probabil că din întâmplare, toţi atomii constituenţi ai mâinii statuii s-au mişcat în aceeaşi direcţie; acest incident are o probabilitate extrem de mică de apariţie, dar cu toate acestea, nu este imposibil.“

Dar psihologia necredinciosului nu este un model nou în istorie, căci aceştia au existat dintotdeauna. Prin urmare, gândirea dogmatică a evoluţioniştilor nu este un mod original de gândire, şi nu este nici măcar ceva distinctiv în cazul lor. De fapt, ceea ce oamenii de ştiinţă evoluţionişti susţin nu este un mod ştiinţific de a gândi, ci unul ignorant ce a fost păstrat din vremea celor mai necivilizate comunităţi păgâne.

Sursa: Asociația Musulmanilor din România

Source Link

Views: 2

0Shares